Witaj Turcjo

To już koniec przygód w ramach naszego Erasmusa 🙁 Ale, nie koniec wspólnych działań i nawiązanych przyjaźni. W ich efekcie, już wkrótce powstanie publikacja, z której skorzystać będą mogli wszyscy chętni.

Tym razem Alanyi upał już tak nie doskwierał. Można było poświęcić więcej czasu na ostatnie szlify i uwagi. A także… zwiedzanie, które było także niesamowitą lekcją historii, tradycji i tureckiej kultury.

A po wszystkim napisali:

  • https://www.alanyahep.edu.tr/en/news.all
  • https://www.utm.ro/en/visit-at-alanya-hamd-emin-pasa-university-turkey/

Wyprawa do Turcji

Pogoda, widoki, wręcz bajkowa atmosfera nie sprzyjały naukowej koncentracji. Mimo to wytrzymaliśmy. Podczas podróży do Turcji udało się wypracować sporą dawkę materiałów, a przy okazji poznać historię, niesamowitą kulturę i bogactwo naturalne tego miejsca.

  • Byliśmy zachwyceni – zgodnie przekonywali uczestnicy.

Pogoda śliczna, ale czas wracać do pracy

Aplikacji przybywa…

Po każdym spotkaniu młodzież prezentuje kilka kolejnych platform i aplikacji. Podczas wspólnej debaty w Bukareszcie zdecydowali, że postawią tylko na takie, które będą uniwersalne, bezpłatne i dostępne dla każdego. Tym razem wiele uwagi poświęcili dwóm akademiom:

Spotkanie z premierem

Bukareszt to niesamowite miasto. Trudno go porównać z jakimkolwiek w Europie. Wiedzieliście, że pałac bukaresztańskiego parlamentu (niegdyś Pałac Ludowy) należy do największych tego typu budowli na świecie. By go wybudować zniszczono 7 km² centrum starego miasta i przesiedlono około 40 000 ludzi.

Uczestnicy nie kryli zdumienia słuchając o tragicznej i trudnej historii Bukaresztu i Rumunii z czasów dyktatury.

Jednak w jeszcze większe zdumienie wprawił ich… sam premier Rumunii, wychodząc im na spotkanie.

Przed wyprawą do Rumunii

Uczestnicy projektu bardzo poważnie traktują obowiązki wynikające z jego trwania. Dzięki wspólnym konsultacjom przybywa ciekawych linków do aplikacji i różnych międzynarodowych platform edukacyjnych. Warto wspomnieć choćby o:

A to dopiero początek 😉

Praca wre

Już wkrótce młodzi uczestnicy projektu znów się spotkają. Do tego czasu trwa przygotowywanie materiałów. Udało się zebrać sporą część zasobów, które następnie zostaną zaprezentowane podczas spotkania w słonecznej Alanyi. A tam… zobaczcie tylko jakie widoki 😉
Zdjęcia dzięki uprzejmości Ani Bieleckiej, naszej partnerki z uniwersytetu w Alanyi

Wystartowaliśmy

Oj działo się działo… pierwsze spotkanie uczestników projektu Erasmus+ Education & Experience Exchange już za nami. – Mam nadzieję, że przebiegło ciekawie, merytorycznie i było inspiracją dla nas wszystkich – mówi Maciej Kułak, koordynator z ramienia lidera wiodącego.

Uczestnicy spotkania mogli przekonać się jaką rolę odgrywają nowe technologie w życiu młodych ludzi już dziś, a także jaką będą odgrywały za kilka lat. A postęp jest oszałamiający. Przedstawiciele uniwersytetów w Alany’i (Turcja) i Bukareszcie (Rumunia) wzięli udział w konferencji „Innowacyjna edukacja”, której częścią był pokaz najnowszych rozwiązań technologicznych skierowanych do szkół i uczelni. Partnerzy mogli sprawdzić m.in. na czym polega rozszerzona rzeczywistość i jak ów wynalazek można wykorzystać edukacyjnie.

Z uczestnikami  rozmawiał również Piotr Olszówka, poseł na Sejm RP, gość honorowy spotkania.